جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ 14 شعبان 1445 Friday, 23 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2959 تعداد نوشته های امروز : 0×
 ملت فلسطین شکست‌ناپذیر است
22 فروردین 1401 - 21:57
11
حزب الله از آتش‌بس در یمن استقبال می‌کند سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه سخنرانی کرد و به بررسی آخرین تحولات لبنان و منطقه پرداخت.
ارسال توسط :
پ
پ

آمریکا همیشه حامی متجاوز است

دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه سخنرانی کرد و به بررسی آخرین تحولات لبنان و منطقه پرداخت و تأکید کرد که ملت فلسطین در مبارزات خود شکست نخواهد خورد.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه سخنرانی کرد و به بررسی آخرین تحولات لبنان و منطقه پرداخت.

دبیر کل حزب الله در آغاز سخنرانی خود به مسئله فلسطین پرداخت و  تأکید کرد که «با کل احترام و عزت،  باید در برابر قهرمانیهای جوانان، زنان، کودکان و مردان فلسطین و همچنین خانواده‌های شهدای فلسطینی و مواضع قاطع آنان، بایستیم».

وی با بیان اینکه رخدادهای فلسطین اشغالی، معانی بسیاری درباره جنگ با دشمن و آینده رژیم صهیونیستی با خود دارد، خطاب به رژیم صهیونیستی تصریح کرد: «اگر شما بر روی ناامیدی و شکست ملت فلسطین، حساب باز کرده‌اید، در توهم به سر می‌برید».

نصرالله با تأکید بر اینکه مقاومت در جنگ ۱۹۹۶ توانست به دشمن و جامعه بین‌الملل، معادله حمایت از غیر نظامیان در لبنان همراه با تداوم مقاومت را تحمیل کند، تصریح کرد، مقاومت در خاک اشغالی لبنان با دشمن صهیونیستی مبارزه کرد و سربازان اشغالگر را هدف قرار داد.

آمریکا همیشه حامی متجاوز است

دبیر کل حزب الله درباره کشتار قانا نیز تصریح کرد: «در کشتار قانا، آمریکا به شورای امنیت اجازه نداد قطعنامه‌ای صادر و در آن دشمن صهیونیستی را به خاطر این کشتار، محکوم کند. این موضع آمریکا و جامعه بین‌الملل بوده است… آمریکا از دشمن و متجاوز و کسانی دفاع می‌کند که آغاز گر جنگ هستند، ولی حتی از محکوم کردن آنان جلوگیری می‌کند، چه برسد به اینکه تحریمشان کند».

وی در ادامه به مسائل داخلی لبنان به ویژه انتخابات پارلمانی در این کشور پرداخت و گفت: «فضایی در سفارت آمریکا و برخی از سفارتخانه‌ها و از سوی برخی طرفهای سیاسی وجود دارد که گروه سیاسی که ما به آن منتسب هستیم، اکثریت را در پارلمان به دست خواهد آورد… به دست آوردن دو سوم [کرسیها] هدف گروه سیاسی ما نیست. این هدف منطقی و واقعی نیست. هیچ یک از گروههای سیاسی نیز این هدف را واقعی و منطقی نمی‌دانند. ما معتقدیم که کشور مبتنی بر توافق و تفاهم است».

آمریکا در پی تعطیلی انتخابات لبنان است

نصرالله ادامه داد: «فرهنگ و موضع ما این است که هر تغییر اساسی که مربوط به قانون اساسی و مؤلفه‌های کشور و هویت آن است، باید مورد توافق و اجماع ملی قرار گیرد، نه اینکه با زور یا اکثریت یا سلاح، حاصل شود… سخنانی درباره تعویق انتخابات پارلمانی وجود دارد تا شرایط گروه مقابل، بهتر شود. حق ما این است که سفارت آمریکا و گروههای سیاسی دیگر را متهم کنیم که برای عدم برگزاری انتخابات تلاش می‌کنند».

با تمام توان، وارد جنگ سیاسی انتخابات می‌شویم

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه شاید یکی از هدفهای مطرح کردن مسئله تعویق انتخابات این است که از اشتیاق شهروندان برای مشارکت در انتخابات بکاهند، گفت: «ما بر این باوریم که وارد یک جنگ انتخاباتی شده‌ایم و باید با تمام توان، در پای صندوقهای رأی حاضر شویم. نباید به نظرسنجیها یا مراکز مطالعاتی دل خوش کرد، بلکه باید تا لحظه بسته شدن صندوقهای رأی، با تمام توان وارد این جنگ سیاسی شد.».

وی با اشاره به هزینه‌های هنگفت عربستان سعودی در انتخابات ۲۰۰۹ لبنان، تأکید کرد: «بخش اعظمی از پولهای سعودی برای انتخابات [لبنان] هزینه گردید و به سود مسئولان سیاسی تمام شد.. آنان این پولها را برای رسانه‌ها، کمپینهای انتخاباتی و خرید رأی هزینه کردند. د رحال حاضر نیز شاید اظهاراتی مربوط به اینکه ما خواهیم توانست اکثریت پارلمان را به دست بگیریم، به این خاطر است که حامیان ما اطمینان داشته باشند که نیازی نیست پای صندوقها حاضر شوند. اما باید تلاش کنیم که نامزدهای ما و همپیمانان ما پیروز شوند. خواستار آن هستم که همپیمانان ما در این انتخابات پیروز شوند تا با یکدیگر، مسئولیتها را بر عهده بگیریم».

نصرالله با اشاره به اینکه حزب الله قصد دارد پیروز شود، ولی نه برای اینکه فراکسیون بزرگ تشکیل دهد، افزود: «ما با همپیمانان خود، می‌توانیم همکاری کنیم و مسئولیتهای ملی را بر عهده گیریم. چیز مخفیانه‌ای وجود ندارد. رأی دادن ما در انتخابات نیز واضح و علنی است و هر چیزی که از جانب حزب الله نوشته شد را باور نکنید. مهمترین چیزی که داریم، صداقتی است که مدیون خون شهدا و عرق مجاهدان هستیم. ما به این صداقت و اعتبار، خدشه وارد نخواهیم کرد»

حزب الله از سال ۲۰۰۵، خواستار تشکیل دولت وحدت ملی بود

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه حزب الله از سال ۲۰۰۵، خواستار تشکیل دولت وحدت ملی بود، ادامه داد: «زمانی که در سال ۲۰۰۸، اکثریت را به دست آوردیم، دولت وحدت ملی تشکیل دادیم که همه در آن حضور داشتند… اما برخی از جنگ سی و سه روزه، بر روی نابودی مقاومت و محیط آن، تمرکز داشتند و حتی در جلسات خود با آمریکاییها، خواسته بودند که این جنگ را متوقف نکنند و تا زمان پیروزی کامل اسرائیل، به جنگ ادامه دهند. این افراد، همیشه حاضرند که خود را به خارج نشان دهند و آماده هستند که برای نابودی لبنان، جنگ داخلی به راه بیاندازند».

هدف مخالفان حزب الله، جلب رضایت سعودی و آمریکاست

وی در ادامه به ادعای مخالفان حزب الله مبنی بر «تسلط سلاح بر زندگی سیاسی» پرداخت و گفت: «چگونه از تسلط سلاح بر زندگی سیاسی سخن می‌گویید، در حالی که چندین بار در انتخابات، اکثریت پارلمانی را به دست آوردید و دولت تشکیل دادید؟. کسی که قصد دارد مردم لبنان را فریب دهد که سلاح مقاومت، علت بحران است، چرا درباره فساد و سیاستهای اقتصادی ۳۰ ساله سخن نمی‌گوید؟. البته برنامه برخی از لیستهای انتخاباتی، رفع هژمونی حزب الله از حکومت و مقابله با آن و خلع سلاح مقاومت است. البته این جریانها در سال ۲۰۰۵ با حزب الله، ائتلاف کرده بودند احزابی که ۳۰ سال در قدرت بودند، بگویند که چه کاری برای مردم انجام داده‌اند.».

نصرالله با اشاره به اینکه هدف از طرح چنین برنامه‌های انتخاباتی، جلب رضایت عربستان، جامعه غرب و آمریکا است تا بتوانند از حمایت مالی، سیاسی و معنوی آنان برخوردار شوند، خاطر نشان کرد: «امیدواریم که در هفته‌های آینده شاهد برنامه‌های انتخاباتی باشیم. ما در همه انتخاباتها، درباره ساخت کشور و نجات آن از این بحران سخن گفته‌ایم. ما طی چهار سال گذشته، دستاوردهایی داشته‌ایم و به مردم نیز نشان داده‌ایم، ولی گروههای سیاسی رقیب ما، چیزی منتشر نکرده‌اند؛ زیرا دستاوردی نداشته‌اند».

دبیر کل حزب الله ادامه داد: «هیچ گاه از حکومت نخواستیم که از مقاومت حمایت کند، بلکه مقاومت از کشور و حکومت حمایت کرد. اگر مقاومت نبود، حکومتی وجود نداشت. این بخشی از معادله طلایی است که از کشور حمایت می‌کند. ما خواستار مشارکت در حکومت هستیم تا مانع از تلاش گروههای سیاسی یا طرفهای خارجی شویم که قصد دارند از حکومت علیه مقاومت استفاده کنند. از حکومت می‌خواهیم که به مقاومت، خنجر نزند. مقاومت، با معادله موازنه بازدارندگی در برابر دشمن، از کشور حمایت کرد و خواستار حمایت حکومت نیست.».

حزب الله از آتش‌بس در یمن استقبال می‌کند

وی با انتقاد از تلاش عربستان سعودی برای تخریب روابط بین کشورهای عربی و نقش این کشور در نابودی یمن و ملت این کشور، گفت: « کسی است که جنگ را آغاز کرد، کسی است که روابط عربی-عربی را تخریب می‌کند،  یا کسی که در حمایت از مظلومان موضعگیری می‌کند و خواستار جنگ است؟. مردم یمن، خود را به جهان تحمیل کرده‌اند و این نتیجه سیاسی را رقم زده‌اند».

نصرالله با بیان اینکه حزب الله از آتش بس در یمن خرسند است، در پایان تأکید کرد: «گفتمان سیاسی ما، توقف تجاوز [سعودی] بود. امیدواریم که این آتش‌بس، در را به روی گفت‌وگوی سیاسی باز کند و مدخلی برای توقف جنگ، رفع محاصره و حرکت به سمت راهکار سیاسی باشد. به حاکمان سعودی نیز نصیحت می‌کنم و می‌گویم که انتظار نداشته باشید، دوستان ملت مظلوم یمن، به آن فشار بیاورند تا از حقوق خود کوتاه بیاید. تنها راه حل بحران یمن، مذاکره و گفت‌وگوی مستقیم با صنعاست».

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.