دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱ 11 محرم 1444 Monday, 8 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2926 تعداد نوشته های امروز : 0×
رئیس جدید قوه قضاییه کیست؟
۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۵:۵۳
3
با رئیس جدید دستگاه قضا بیشتر آشنا شوید ؛ باز هم رئیس قوه قضائیه از بدنه قوه قضائیه انتخاب شد
ارسال توسط : منبع : تسنیم - فارس
پ
پ

باز هم رئیس قوه قضائیه از بدنه قوه قضائیه انتخاب شد

با حکم رهبر معظم انقلاب، پنجمین رئیس قوه قضائیه پس از اصلاح قانون اساسی در سال ۶۸، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای است.

مقام معظم رهبری امروز حکم انتصاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای به ریاست قوه قضائیه را ابلاغ فرمودند. به موجب این حکم محسنی‌اژه‌ای به مدت 5 سال ریاست دستگاه قضا را به عهده دارد و این حکم برای یک دوره 5 ساله دیگر قابل تمدید است. او پنجمین رئیس قوه قضائیه بعد از تشکیل این قوه پس از اصلاح قانون اساسی در سال 1368 است. پیش از او مرحوم آیت‌الله یزدی، مرحوم هاشمی‌شاهرودی، آیت‌الله آملی‌لاریجانی و آیت‌الله رئیسی، ریاست قوه قضائیه را به عهده داشته‌اند.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سیاست‌مدار، روحانی و قاضی ایرانی است که در سال 1335 در شهر اژیه در ٢5 کیلومتری شهرستان ورزنه در شرق اصفهان متولد شده است. شرکت در مبارزات علیه رژیم پهلوی نخستین تجربه حضور محسنی‌اژه‌ای در عرصه اجتماعی و سیاسی است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور در دستگاه قضائی، تجربیات و دانش علمی خود را صرف اجرای عدالت در کشور کرد.

وی که هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و سابقه تصدی‌گری وزارت اطلاعات در دولت نهم را در پرونده مدیریتی خود دارد، در دهه‌های اخیر از مدیران ارشد دستگاه قضائی بوده و اشراف گسترده‌ای بر مناسبات و ساختار تشکیلاتی قوه قضائیه دارد. از جمله سمت‌های اژه‌ای در دوره‌های اخیر می‌توان به دادستان دادگاه ویژه روحانیت، دادستان کل کشور، سخنگوی دستگاه قضا و معاون اول قوه قضائیه اشاره کرد.

نخستین پرونده مهمی که محسنی‌اژه‌ای در آن نقش مؤثر یک مسئول قضائی را ایفا کرد، پرونده مربوط به مهدی هاشمی، چهره جنجالی دهه 1360 است. هاشمی برادر داماد آیت‌الله منتظری، قائم‌مقام وقت رهبری جمهوری اسلامی ایران بود که نفوذ بالایی در بیت آقای منتظری داشت. محسنی‌اژه‌ای مسئولیت بازجویی از مهدی هاشمی داشت که در نهایت با توجه به ادله‌های جمع‌‌آوری شده از سوی این مقام قضائی و نیز اعترافاتی که هاشمی داشت، خیانت‌های گسترده‌ای علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی گروهی زیاده‌خواه برملا شد.

دومین حضور چشمگیر محسنی‌اژه‌ای در جریان رسیدگی‌های قضائی، رسیدگی به پرونده تخلفات غلامحسین کرباسچی، شهردار وقت تهران در مقام قاضی بود که ایستادگی مقابل برخی سفارشات گروه‌های سیاسی و نیز فشارهای وارده از ناحیه دولت، در نهایت به صدور حکمی علیه جریان مدیران فاسد شهرداری تهران منجر شد و استعداد قضائی محسنی‌اژه‌ای را بیش از پیش عیان ساخت.

پس از آن بود که محسنی‌اژه‌ای جایگاه مناسب با ظرفیت‌های مدیریتی خود را یافت و پست‌های قضائی گرفت و هم‌اینکه یک دوره را به عنوان معتمد مسئولان ارشد نظام در مقام وزیر اطلاعات (1384 تا 1388) درکابینه دولت گذراند.

هم‌اکنون محسنی‌اژه‌ای با داشتن حدود 40 سال تجربه مدیریتی در دستگاه قضائی با حکم ابلاغی رهبر معظم انقلاب به عنوان رییس قوه قضائیه منصوب شده است. بدون شک نخستین مأموریت او تداوم مسیر طی شده در دوره تحولی قوه قضائیه است که البته در مقام معاون اول نقش مؤثری در تحقق آن داشته است.


در مورد حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای بیشتر بدانیم ….

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژیه معروف به اژه‌ای صبح امروز با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان هفتمین رییس قوه قضاییه منصوب شد. رییس  جدید قوه قضاییه متولد سال ۱۳۳۵ در روستای اژیه از توابع بخش «جلگه» اصفهان است و به همین علت هم در نام خانوادگیش پسوند «اژیه» دارد که البته به اژه‌ای معروف شده است. پدرش در همان شرق اصفهان کشاورز گندم، جو، پنبه و چغندرقند بوده و ۳ برادر و ۴ خواهر دارد که البته یکی از برادرانش در اوایل انقلاب فوت شده است.


وی از ۱۶ سالگی وارد حوزه علمیه اصفهان شد. پس از چندماه به قم مهاجرت کرد و وارد مدرسه حقانی شد و تا پایان سطح عالی تحصیلات حوزوی خود را در آنجا گذراند. چند سالی نیز در درس خارج علمای حوزه علمیه قم شرکت کرد. البته اژه‌ای علاوه بر تحصیلات حوزوی دارای مدرک دکترای حقوق بین‌الملل خصوصی نیز هست.

اژه‌ای در ۲۰ سالگی، وقتی هنوز دوران طلبگی را طی می­‌کرد و دو سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، با دختری که در خانواده‌ای روحانی رشد و نمو یافته بود، ازدواج کرد که حاصل آن ازدواج ۴ فرزند، یک دختر و ۳ پسر است.

محسنی اژه‌ای پس از پیروزی انقلاب در جهاد سازندگی اصفهان مشغول به کار شد اما پس ازمدتی با اصرار شهید قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی آن ایام به تهران رفت و در دادگاه انقلاب اسلامی به فعالیت پرداخت.

وی سپس وارد وزارت اطلاعات شد و در سال ۶۳ نیز مسئولیت گزینش وزارت اطلاعات را به عهده گرفت اما کمی بعد از طرف قوه قضاییه مأمور به انجام کارهای قضایی وزارت اطلاعات شد.

اژه‌ای از همان ابتدای انقلاب مسئولیت‌های متعددی را در قوه قضاییه عهده دار بود و کارنامه‌ی او در قوه قضاییه کارنامه پرباری است. وی از سال ۶۴ تا ۶۷ نماینده قوه قضاییه در وزارت اطلاعات بود. پس آن در سال‌های ۶۸ و ۶۹ مسئول دادسرای امور اقتصادی تهران و در سال‌های ۷۴ تا ۷۶ دادستان ویژه روحانیت تهران شد. وی همچنین مسئولیت مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت از سال۷۷ لغایت۸۱ هم در کارنامه کاری خود دارد.

بازجویی از سید مهدی هاشمی برادر داماد حسینعلی منتظری در سال ۶۵ اولین پرونده دشوار و پرسروصدای اژه‌ای بود که نام او را در همان ایام جوانی بر سر زبان‌ها انداخت.

اما اولین تصویری که از محسنی اژه‌ای در ذهن افکار عمومی ثبت شد، تصاویر مربوط به دادگاه رسیدگی به پرونده غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران بود که به صورت مستقیم از صداوسیما پخش شد. اژه‌ای به عنوان قاضی و دادستان آن دادگاه در نهایت پس از برگزاری هفت جلسه دادگاه، شهردار تهران را به ۷ سال حبس، ۱۰ سال انفصال از خدمات دولتی و ۶۰ ضربه شلاق و بازگرداندن اموال محکوم کرد.

این دادگاه از اولین دادگاه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی مسئولین بود که بازخوردهای مثبت زیادی داشت و مباحثات میان محسنی اژه‌ای و کرباسچی تصویری ضدفساد از اژه‌ای در افکار عمومی ایجاد کرد.

محسنی اژه‌ای در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ با انتخاب محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت، برای تصدی وزارت اطلاعات از مجلس رأی اعتماد گرفت. با این حال در روزهای پایانی دولت نهم در پی حوادث ۸۸ و برخی مسائل دیگر، اختلافاتی میان وی و رئیس جمهور به وجود آمد که منجر به برکناریش در مردادماه ۸۸ شد.

اژه‌ای اندکی بعد از برکناری از وزارت اطلاعات به قوه قضاییه بازگشت و با حکم آیت الله صادق لاریجانی، رئیس اسبق قوه قضاییه دادستان کل کشور شد و تا شهریور ۱۳۹۳ عهده دار این سمت بود.

پس از آن وی در سال ۹۳ به عنوان معاون اول قوه قضاییه منصوب شد و تا پیش از انتصاب به عنوان رئیس قوه قضاییه نیز در این سمت مشغول به خدمت بود.

البته اژه‌ای از سال ۸۹ با حفظ سمت‌های قضایی خود سخنگویی قوه قضاییه را نیز به عهده داشت تا اینکه در سال ۹۸، غلامحسین اسماعیلی جایگزین او شد.

اژه‌ای در کنار آیت الله رئیسی نقش به سزایی در دوره تحول قوه قضاییه به عهده داشته و حالا نیز به اذعان خودش به عنوان رئیس قوه قضاییه ادامه دهنده مسیر تحول در این قوه خواهد بود. غلامحسین محسنی اژه‌ای قاضی باتجربه و در عین حال فعال و بانشاطی است که به قول آیت الله رئیسی «جهاد و اجتهادش بر هیچکس در قوه قضاییه پوشیده نیست». او مانند رئیس پیشین قوه قضاییه فرزند دستگاه قضاست و با تمام پیچ‌وخم‌های عدلیه آشنایی دارد.

او معتقد است «در گام دوم انقلاب ما چند اقتضای جدید داریم و از آن اقتضائات، تحقق عدالت به معنای واقعی است. یعنی عدالت باید در همه زمینه به طور کامل و در حد اعلا تحقق یابد و هر کسی که کم‌بهره‌مندتر در گذشته بوده، الان باید آن بهره های کم جبران شود.»

حال باید دید آیا غلامحسین محسنی اژه‌ای به عنوان هفتمین رئیس قوه قضاییه خواهد توانست با ادامه مسیر تحول قوه قضاییه جامعه‌ای عادلانه‌تر را برای مردمی که عدالت همیشه یکی از جدی‌ترین مطالباتشان بوده به ارمغان آورد؟

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.